Szef rządu powołał nowego sekretarza stanu w MSZ
Nowym wiceministrem spraw zagranicznych został Arkadiusz Mularczyk. Oficjalna nominacja miała miejsce w piątek, 28 października, o czym w sobotę, 29 października na portalu społecznościowym Twitter poinformował rzecznik prasowy Kancelarii Premiera Piotr Müller.
Polityk Prawa i Sprawiedliwości poinformował również, iż Mateusz Morawiecki odbył już z wiceszefem MSZ pierwsze spotkanie. Rozmowy dotyczyły "realizacji zadań związanych z obowiązkami pełnomocnika rządu do spraw odszkodowań za szkody wyrządzone agresją i okupacją niemiecką w latach 1939 – 1945".
Komunikat w sprawie wydało także Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej. "Arkadiusz Mularczyk został mianowany nowym sekretarzem stanu w MSZ. Życzymy powodzenia w realizacji powierzonych zadań i owocnej pracy na rzecz umacniania pozycji Polski na arenie międzynarodowej" – czytamy.
Sprawa reparacji od Niemiec dla Polski
Do tej pory Arkadiusz Mularczyk przewodniczył zespołowi, który pracował nad raportem na temat strat poniesionych przez Polskę w wyniku agresji i okupacji niemieckiej w czasie II wojny światowej. Straty naszego kraju oszacowano na 6 bln 220 mld 609 mln złotych. Oficjalny raport w tej sprawie został przedstawiony 1 września tego roku na Zamku Królewskim w Warszawie. Z kolei na początku października br. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podpisał odpowiednią notę dyplomatyczną w sprawie reparacji. Dokument został przekazany stronie niemieckiej.
Ostatnio polskie MSZ ujawniło szczegóły noty. Jak podaje resort, Warszawa domaga się między innymi: podjęcia przez Republikę Federalną Niemiec systemowych działań prowadzących do zwrotu dóbr kultury zagrabionych z Polski, które znajdują się na terytorium Niemiec; zwrócenia zrabowanych przez państwo niemieckie w latach 1939-1945 aktywów i pasywów polskich banków państwowych i instytucji kredytowych; pełnego i systemowego uregulowania obecnego statusu Polaków i osób polskiego pochodzenia w Niemczech poprzez przywrócenie statusu mniejszości narodowej, w szczególności w kwestii nauczania języka ojczystego; właściwej współpracy z Rzeczpospolitą Polską w zakresie upamiętniania polskich ofiar II wojny światowej.